Description
Description
The ERP Power PSB50W-0850-56 is a 50W constant current LED driver delivering 850mA output for higher voltage LED systems.
Key Features
- 50W LED driver
- 850mA output
- Tri-Mode dimming
- Designed for higher voltage LED arrays
Specifications
Specifications
| Attribute | Specification |
|---|---|
| Brand | ERP Power |
| Product Code | PSB50W-0850-56 |
| Input Voltage | 120–277VAC |
| Input Frequency | 50/60Hz |
| Max Output Power | 50W |
| Output Current Range | 850mA |
| Output Voltage Range | 28–56VDC |
| Efficiency | Up to 89% |
| Power Factor | ≥0.95 |
| THD | <15% |
| Inrush Current | <30A |
| Operating Temperature | -20°C to +50°C |
| Case Temperature (Tc) | 85°C max |
| Output Protection | Short circuit, overload, thermal |
| Dimming Control | Tri-Mode |
| Dimming Range | 1% – 100% |
| Advanced Features | High voltage output capability |
| Enclosure Rating | IP20 |
| Dimensions | ~7.0" x 1.8" x 1.2" |
| Mounting Length | ~6.5" |
| Certifications & Compliance | UL, FCC, RoHS |
| Sound Rating | Class A |
| Warranty | 5 Years |
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.





